stan wybielenia pni oraz konarów drzewek i krzewów owocowych. Jeżeli wapno zostało częściowo zmyte powtarzamy bielenie aby zapobiec pękaniu i uszkodzeniom kory.
obfity śnieg z młodych krzewów i iglaków, udeptujemy go wokoło pni co uchroni korzenie przed przemarznięciem i zapobiegnie łamaniu oraz deformacji gałęzi.
deptania trawnika pokrytego śniegiem dzięki temu zapobiegniemy jego uszkodzeniom. Jeśli nie ma śniegu rozsypujemy na trawniku kompost. W bezmroźne dni możemy zacząć formowanie żywopłotów poprzez cięcie.
doglądamy rośliny wrażliwe na mróz zapewniając im odpowiednie okrycie. Sprawdzamy stan narzędzi ogrodniczych.
rozsadę nasion szklarniowych : papryka , pomidory. Regularnie kontrolujemy stan przechowywanych bulw kwiatów: mieczyki , begonie, dalie. Pozbywamy się chorych bulw. Lekko nawozimy, podlewamy i odżywiamy rośliny domowe.
o zwiększenie wilgotności powietrza w pomieszczeniach stosujemy nawilżacze powietrza.
wiosenne nasadzenia krzewów ozdobnych i owocowych, drzewek , kwiatów, warzyw pamiętając o przed jak i poplonach.
do doniczek cebulę na szczypior, korzenie pietruszki i selera oraz cykorię na świeżą zieleninę, która będzie cieszyć nie tylko wyglądem ale i świeżym smakiem.
ptaki w ogrodzie uzupełniamy karmniki specjalnymi mieszankami ziaren. Pamiętamy o sikorkach i zawieszamy im słoninkę niesoloną. Uzupełniamy poidełka dla ptaków świeżą wodą.
o rybkach w oczku wodnym. Zapewniamy im odpowiednią ilość tlenu poprzez wycięcie przerębli.
o rośliny zimujące w oczku wodnym potrzebują one dostępu do światła więc należy odgarniać nadmiar śniegu zalegający na oczkach wodnych.